#KATOWICE - CHCEMY WIĘCEJ

Program

KATOWICE - CHCEMY WIĘCEJ

Katowice są najważniejszym miastem na Górnym Śląsku - stolicą Województwa Śląskiego - to niezaprzeczalne fakty, lecz rozglądając się po różnych zakątkach miasta można dojść do wniosku, że swoje najlepsze czasy Katowice mają już za sobą.

Katowice nie są przyjazne ani dla mieszkańców ani dla turystów, brzydkie i zaniedbane centrum odstrasza i zniechęca do przebywania w nim. Powodów jest kilka:

 • Katowice są niebezpieczne. Przez długi czas nasze miasto było na niechlubnym pierwszym miejscu wśród najniebezpieczniejszych miast w Polsce. Obecnie sytuacja nieco poprawiła się, ale nadal jesteśmy pod tym względem w ścisłej czołówce.
 • Katowice są wyludnione. Nie tylko dlatego, że mieszka w nich coraz mniej ludzi, ale również dlatego, że ci, którzy pozostali, nie mają zbyt wielkiego wyboru, aby spędzić tu swój wolny czas. W centrum miasta niewiele jest miejsc, gdzie można usiąść i w spokoju wypocząć przy kawie, soku, czy przysłowiowym „piwie”. Rynek, który niegdyś tętnił życiem, dziś zamienia się w betonową pustynię. Zamiast lokali i klubów, w centrum miasta powstają galerie handlowe. W Katowicach brakuje też mieszkań dla ludzi młodych. Koncepcja TBS, która jest promowana przez obecne władze, nie jest odpowiedzią na ten problem. Aby przyciągnąć do miasta ludzi młodych, należy zapewnić im mieszkania dostępne dla ich kieszeni.
 • Katowice są zaniedbane. Centrum miasta to nie tylko okolice dworca czy Rynku. Wystarczy przejść kawałek dalej ulicą Gliwicką, Kościuszki czy Warszawską, aby zobaczyć, jak dużo zostało do zrobienia.
 • Katowice są zakorkowane i nieprzyjazne dla kierowców. Ulice w okolicy centrum nie są w stanie obsłużyć ogromnego ruchu samochodów. Brak koncepcji na komunikację w kierunku północ-południe oraz ruch tranzytowy w centrum powodują, że przejazd przez Katowice to czasem droga przez mękę. W centrum oraz jego bliskiej okolicy brakuje miejsc parkingowych. I to zarówno dla osób z dalszych okolic Katowic czy spoza miasta, ale też dla samych mieszkańców centrum. Skrajnym przypadkiem jest ulica Mariacka, gdzie nawet mieszkańcy nie mają możliwości dojechać pod swój własny dom.
 • Katowice są brudne. Idąc ulicami miasta można na każdym kroku natrafić na śmieci oraz psie odchody. Służby miejskie nie radzą sobie z tym problemem.

Nie musi tak być. Zmieńmy wizerunek miasta.

Aby poprawić sytuację proponuję:

 • Zwiększyć bezpieczeństwo w centrum i w jego okolicy poprzez zwiększenie nakładów na Policję i Straż Miejską.
 • Stworzyć lepsze możliwości do wspierania działalności barów i małej gastronomii w centrum miasta.
 • Zwiększyć nakłady na budownictwo komunalne i dostosowywanie istniejących nieruchomości na potrzeby mieszkań i lokali komunalnych
 • Zapewnić równomierną rewitalizację dróg i budynków na całym terenie Śródmieścia.
 • Wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta poprzez budowę nowych połączeń drogowych na kierunku północ-południe.
 • Utrzymać czystość w mieście poprzez polepszenie edukacji społeczeństwa oraz zwiększenie ilości miejskich służb na ulicach.

Zmieńmy Katowice razem.

 

Zobacz także:
Copyright (c) Adam Południak 2014

Projekt i wykonanie: amp.cms

Wszelkie prawa zastrzeżone